Túl- vagy alábecsülöd a nyelvtudásodat? Hogyan értékeld magad megfelelően, amikor külföldi munkát keresel?

Külföldi munkát tervezel? Az álláskeresők egyik leggyakoribb kérdése a nyelvtudás szintje. Sok jelentkező feleslegesen alábecsüli magát, vagy éppen ellenkezőleg, túlbecsüli a tudását. Mindkét hiba befolyásolhatja azonban az álláskeresés sikerét, valamint az új országba való beilleszkedés folyamatát. Szóval, hogyan találod meg a megfelelő egyensúlyt, és hogyan használod ki a nyelvi potenciálodat a lehető legteljesebb mértékben?

A nyelvtudás túlértékelése

Sok jelölt, akiket a jobb pozíció megszerzésének vagy a gyorsabb külföldre jutásnak a vágya motivál, gyakran „szépíti” nyelvtudását. Például B2-es szintet fognak feltüntetni az önéletrajzukban, pedig valójában csak az alapokat ismerik. A probléma akkor merül fel, amikor a nyelvi szintet az interjú során vagy közvetlenül a munkahelyen ellenőrzik, ahol az új alkalmazottól elvárják, hogy aktívan kommunikáljon.

A túlértékelés következményei:

  • Stressz és kellemetlen érzés a munka első néhány napjában
  • Kommunikációs akadályok kollégákkal vagy felettesekkel
  • A munkáltató általi felmondás kockázata
  • Bizalomvesztés az ügynökség részéről

A nyelvi készségek alábecsülése

Másrészt viszont gyakran szembesülünk azzal, hogy alábecsüljük saját képességeinket. Sok jelentkező szkeptikus, és azt állítja, hogy „nem beszél angolul”, pedig a mindennapi helyzetekben képes kommunikálni. Félnek olyan állásokra jelentkezni, amelyek alapvető nyelvtudást igényelnek, és így szükségtelenül lemaradnak a jó munkalehetőségekről.

Az alulbecslés következményei:

  • Kevés önbizalom és kudarctól való félelem
  • Érdekes ajánlatokról maradnak le, ahol elegendő lenne a nyelvtudásuk
  • A személyes és szakmai fejlődés lassulása
A nyelvi szint objektív felmérése

Próbálj ki online teszteket. Sok teszt létezik, amelyek nagyjából meghatározzák az angol, német vagy holland nyelvtudásod szintjét.

Válaszolj magadnak őszintén: Betudok mutatkozni, megtudok mondani magamról alapvető információkat, tudok  időpontot egyeztetni, vagy leírni a munkanapomat?

Kérj visszajelzést egy barátodtól. Néha a másik személy objektívebben fogja értékelni a képességeidet.

Ne légy önkritikus: A legtöbb munkaadó nem a tökéletességre, hanem a kommunikációs és tanulási hajlandóságra törekszik.

Gyakorlati tanácsok pályázóknak

Olvasd el figyelmesen az álláshirdetéseket. Ha az „alapfokú nyelvismeret” szerepel, akkor nem szükséges C1 szintű nyelvtani tudással rendelkezned. A normális kommunikáció elég.

Ne félj az idegen nyelvű interjúktól. Ez egy olyan tér, ahol megmutathatod az erőfeszítéseidet és a tanulási hajlandóságodat.

Dolgozz magadon. Egy rövid intenzív kurzus vagy online beszélgetések segíthetnek a stressz oldásában.

Kérdezd meg az ügynökséget a reális nyelvi követelményekről. Egy jó ügynökség őszintén elmondja, hogy mit vár el tőled a munkáltató.

Következtetés

A nyelvi készségek túlbecslése és alábecslése közötti megfelelő egyensúly megtalálása kulcsfontosságú a külföldi munkavállalás sikeres elkezdéséhez. Légy őszinte magaddal, használd a rendelkezésre álló önértékelő eszközöket, és ne habozz magadon dolgozni. Megfelelő felkészüléssel és reális elvárásokkal sokkal nagyobb esélyed van a sikerre, és arra, hogy jól érezd magad az új munkádban és országodban.

Ha tanácsra van szükséged nyelvtudásod felméréséhez, vagy külföldi munkát keresel, ne habozz kapcsolatba lépni velünk. Örömmel segítünk egy új munkatapasztalat megszerzésében!

Štítky: külföld, külföldi munka, nyelvtudás
Najnovšie články

Podobné príspevky